Ege üniversitesi tavsiyesi

sldr ismi
FALCON
Sepetiniz Boş
FALCON TİPLERİ
Ürün Bulucu
Ürünü Ara
Listele
Son Yorumlar

arızalanınca işe yaradığını anladım..

Video Galeri
Falcon Haşere Kovucu Cihazları
Fare kovucu cihazı arge Test Video
Çılgın meriç fare avcısı
falcon fuar standı
Farenin cihaz Karşısındaki tepkileri mutlaka izleyin
Yılan Kovucu (titreşim yazılımı)
FALCON SATINEL R20
Sn. Fatma Belgen Falcon Kullanıyor
Yılan kovucu montajı
Yollar ve dikenler sponsoruyuz.
Evimde kullandım
genel idare
Ege üniversitesi tavsiyesi

 EGE ÜNİVERSİTESİ
TARIMSAL UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
Çiftçi Broşürü: 4

FARE VE MÜCADELESİ

Her yerde yaşarlar
Yer şeyi yerler
Çok ürerler

İnsanın olduğu her yerde yaşarlar ve her koşula uyarlar. Tahıl, sebze, meyve vb. herşeyi yerler. Fareler yediklerinin 10 katı fazlasını da kirletirler. İlk ve sonbaharda ürerler ve bir dişi yılda 50 yavru doğurur. 

Geceleri (karanlıkta ortamda) faaliyetlerini sürdürürler. Gündüz dolaştıkları görülürse sayılarının çok fazla olduğu söylenebilir. Sabah alaca karanlıkta ve güneş batmadan önce olmak üzere iki öğün yerler. Ancak, 45-75 dakika aralıklarla da buldukları gıdaları atıştırmayı ihmal etmezler. 

Kuduz, tifus, tifo ve paratifo gibi bir çok hastalığın insanlara geçmesine yol açarlar. Ayrıca, hayvanlara da birçok hastalığın bulaşmasına neden olurlar. Bunun yanında, hayvansal yemlere ortak olmaları, depodaki ürünleri, tarladaki ve bağ-bahçedeki ürünleri yemeleri ile de büyük zaralar vermektedir. Diğer zarar şekli de, elektirik kablolarını kemirme şekli ile olmaktadır. Dünya'da nedeni bilinmeyen her 100 yangından 25 tanesinin bu yolla fareler tarafından çıkarıldığı söylenmektedir. Ayrıca, elektrikli ev aletlerinin kablolarını kemirerek te zarar yaparlar.

Mücadele için farelerin fiziksel kabiliyetlerinin bilinmesi yararlıdır. 

* Vücut ölçülerine göre gayet iyi hoplayıcı ve zıplayıcıdırlar. 
* Dik bir duvara veya düz bir yüzeye sıçrayıp oradan yay gibi hız alarak daha uzun mesafelere sıçrayabilirler. 
* Dik ve pürüzlü duvarlara kolayca tırmanırlar.
* Elektrik tellerinde, ip üzerinde koşarak kolaylıkla yürüyebilirler.
* Ev fareleri çapı 6 mm olan, tarla fareleri de çapı 15 mm olan yarık, çatlak, delik vb'den geçerler. 
* Suda iyi yüzerler. 
* Çevrelerindeki değişiklikleri hemen fark edebilirler.

Mücadele
Fare görüldüğü anda mücadeleye başlanmalıdır. 

1 Fareler çok fazla üreme yeteneğine sahiptirler
2. Şüpheli ortamda üremezler
3. Uzman yardımı alınmalıdır
4. Mücadele bütün köyün (diğer komşuların) katılımı ile birlikte yapılmalıdır.

KÜLTÜREL ÖNLEMLER

Deliklerin harçlı cam ve kömür tozu ile sıvanarak kapatılması, yuvaların bozulması, besin ve su kaynaklarının yararlanamayacak şekilde kontrol altına alınması halinde zararın bir miktar azalma olanağı vardır. 

1. Kimyasal mücadele

a- Zehirli yemler:
İki tür zehir kullanılmaktadır. Zehirler ya buğdayla karıştırılırak ya da sade olarak verilmektedir. 
Buğdayla karıştırılarak zehirli yemin hazırlanması için aşağıdaki maddeler gereklidir.
100 kg. temiz buğday
2.5 litre su
2.5 litre motor yağı veya vazelin
2 kg. çinko fosfür.

Buğday ve su iyice karıştırılır. Nemli buğdayın üzerine motor yağı dökülür ve tüm tanelerin yağa değmesi sağlanır. Daha sonra çinko fosfür konur. Ve tüm taneler kararıncaya kadar iyice karıştırılır, alt-üst edilir. Bu işlemler kapalı yerde yapılmalı, solunum yolu ile tenefüs edilmemelidir. Yem maske takılarak hazırlanmalıdır. İşlem bittikten sonra, 2-3 gün kapalı yerde serilerek kurutulmalıdır. Yem hazırlandıktan sonra eller ve yüz sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. 

Hazırlanan zehirli yemler, karşılıklı iki dar yüzünde 7 cm çapında deliği bulunan, üstten kapaklı yem koruma kutuları içinde verilmelidir.

Tarla faresi ile mücadele öncesi tarlalar dolaşılır. Her fare yuvasında 5-6 giriş-çıkış deliği bulunmaktadır. Bir delik açık bırakılır ve diğer tüm delikler kapatılır. Ertesi gün kapatılan delikler kontrol edilir. Açılan varsa tekrar kapatılır. Açık bırakılmış olan tek deliğe de 5-6 adet çinko fosfürlü buğday tanesi tahta kaşık yardımı ile bırakılır ve deliğin ağzı kapatılır. 

Yemler deliklere bırakılırken el değmemeli, kuşların ve diğer hayvanların zehirli buğdayları yemesi önlenmelidir. Ertesi gün araziler dolaşılarak, ölü fareler toplanmalı ve derine gömülmelidir. Bu mücadele tüm köyün katılımı ile, ilkbahar ve sonbahar mevsiminde yapılmalıdır. 
Toprak altındaki yuvalar su altında bırakılarak öldürülebilir. Kapanlar yardımı ile de bir miktar zararı azaltılabilir. 

Kimyasal mücadele iklim uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir. En uygun ve etkili olanı, kıştan çıktıkları ve en zayıf oldukları ilkbahar ve kışa girişte sonbahardır. 

Zehirler farelerin gelip-geçtikleri yerlere konulmalıdır. 3-4 ay sürdürülen bir mücadele sonrasında başarı sağlanabilir. 
Zehirli yemler, Tarım İlçe Müdürlüklerinden temin edilebilir. 

b. Kanın Pıhtılaşmasını önleyen (iç kanamaya yol açan) zehirler 

Bu zehirler pellet şeklindedir. Anında öldürücü etkisi yoktur, bir hafta veya 10 gün içinde etkisi görülür. Bu yemler evlere veya ahırlara iki tarafında 5 cm çapında delik açılan ayakkabı kutularına konur. Kutular, farelerin geçtikleri yerlere bırakılır. Kutunun içine giren fare kendini güvende hisseder ve yemi yer.

Tarla fareleri ile mücadelede deliğe 5 pellet önerilmektedir. Tüm yemlerin kullanımında el değmemelidir. Tahta kaşık, karton vb. kullanılmalıdır. 

Fareler kendi ölülerini de yedikleri için, zehirli yemi yiyen fareyi yiyenler de ölmektedir. 

c. Yapışkan Yemler (Tuzaklar)
Farelerin dolaştıkları özellikle, çatı aralıklarında kullanılır. Tahta parçası, ağaç kabuğu vb. materyal üzerine 20-25 cm uzunluğunda, 7-8 cm genişliğinde sürülür. Fareler buralara yapışır ve açlıktan ölür. Ancak, tozlu ortamlarda etkisi azalır. 

2.MEKANİK MÜCADELEa. Ses yayan ( ULTRASONİK ) cihazlar : 

Farenin duyabileceği ve rahatsız olacağı tizlikte ses üretmektedir. Ancak, alışkanlık yarattığı, fare ile cihaz arasında bir cisim olduğunda (örneğin; fare bir yem çuvalının arkasına saklandığında) cihazın etkisi azalmaktadır. cihaz seçiminde uzman kişilere başvurunuz.

b. Kapanlar : 
Özellikle, ev fareleri ile mücadelede en etkin yöntemdir. Farenin en sevdiği yem kapan kurulmadan önce açığa verilmeli (ön-yemleme), fare o yeme alıştıktan sonra, yem kapan içine konmalıdır. Kapanlar da iki ucunda delik açılmış olan kutulara (örneğin; ayakkabı kutularına) konmalıdır. Kapanlar farelerin dolaştığı köşelere, duvar kenarlarına yerleştirilmelidir. 

3. Biyolojik Mücadele 
Farenin zararlıları olan, yılan, baykuş, sansar ve bazı özel köpek türlerinin arttırılması ile gerçekleştirilir. Uzun süreli bir mücadeleyi gerektirir.
Ölü fareler/sıçanlar toplanıp, derince gömülmeli veya yakılmalıdır.

Mücadele için size en yakın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurunuz.

FALCON STARPEST TANITIM
Kampanyalı Ürünler
-90 TL
isim
240 TL
150 TL
177 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-70 TL
isim
490 TL
420 TL
495.6 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-50 TL
isim
600 TL
550 TL
649 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-100 TL
isim
600 TL
500 TL
590 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-150 TL
isim
1250 TL
1100 TL
1298 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-200 TL
isim
1400 TL
1200 TL
1416 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-200 TL
isim
2000 TL
1800 TL
2124 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-30 TL
isim
200 TL
170 TL
200.6 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-300 TL
isim
1200 TL
900 TL
1062 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-100 TL
isim
900 TL
800 TL
944 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
-100 TL
isim
550 TL
450 TL
531 TL KDV DAHİL Fiyatıdır.
e-Bülten
canlı destek
Anket
    Bizi Nereden Buldunuz?
Etiket Bulutu

böcek ısırması akrep KOVUCU YILAN KOVUCUfare kovucu ultrasonik cihazlar repeller fare zehiri böcek falcon elektronik pest kontrol fare pest repeller En Etkili Fare kovucu   akrep KOVUCU  YILAN KOVUCU fare savar ultrasonik cihazlar repeller fare zehiri böcek falcon elektronik pest control  fare  sıçan jardın pest repeller fare kovucu fiyatları ile ilgili aramalar fare kovucu cihaz fare kovucu ses fare kovucu ürünleri fare kovucu ilanları ultrasonik haşere kovucu fare kovucu cihaz fiyatları   fare kovucu fiyatı ultrasonik  fare kovucufare kovucular ile ilgili aramalar haşere kovucular manyetik fare kovucu fare kovucu fiyat elektrikli fare kovucu pilli fare kovucu fare kovucu  ultrasonik fare kovucu fare kovucu cihazlar 

MERKEZ / ÜRETİM: Doğanay mah. 9106/2 sokak No: 11 A Yeşilyurt İZMİR TEL : SATIŞ 1 :+90 232 261 63 35(pbx) - SATIŞ 2: +90 232 261 25 45 - GSM : +90 532 488 68 62

SHOWROOM 1 İSTANBUL: Havan sk. No:3 YEŞİLKÖY TEL : +90 212 662 11 62(pbx) - GSM : +90 532 488 68 62

Yandex.Metrica